Po opakovaném hlasování v médiích

Novinky.cz dne 1. února 2011 zveřejnily:

John chce novelu na kupčení s hlasy, Pospíšil měnit zákon nehodlá

Podle ministra vnitra a šéfa véčkařů Radka Johna by mělo být nakupování hlasů ve volbách už brzy novým trestným činem. Ministerstvo spravedlnosti se však kloní k názoru, že to lze trestat již podle současných předpisů.

„Byla to rychlá iniciativa, která by měla vést velmi rychle k zařazení nového paragrafu do trestního zákoníku,“ uvedl John. Návrh by měla brzy na stůl dostat vláda, schválen by podle ministra mohl být na jaře.

Nový paragraf by podle Johna měl počítat s trestem odnětí svobody od šesti měsíců do tří let pro toho, komu soud prokáže, že hlasy voličů nakupoval.

„Trestán by byl ten, kdo peníze nabídne. Kdyby to mělo být trestné pro obě strany, asi bychom toho vyšetřili jen málo,“ řekl John. Dodal, že nyní může policie kupčení s hlasy jen dokumentovat pro soud, nemůže ale zahájit trestní stíhání.

„Nedělejme líbivé změny“

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil má jiný názor. „Víte dobře, že já hýčkám trestní zákoník. Pokud se ten má novelizovat, musí být opravdu zjevné, že je chyba v zákoně, a ne ho novelizovat jen proto, že to vypadá mediálně atraktivně,“ uvedl Pospíšil Právu s tím, že jeho resort je nicméně připraven k diskusi.

Ministr připomněl, že v současném trestním zákoníku je paragraf o maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Paragraf zmiňuje například bránění či nucení k výkonu volebního práva. Dále trestá padělání dokumentů, vědomě nesprávné počítání hlasů či porušování tajnosti hlasování.

Zákon se také vztahuje na toho, „kdo jinak hrubým způsobem maří přípravy nebo průběh voleb“. Právě tato pasáž by se podle Pospíšila mohla použít při kupčení s hlasy. Podle ministra tento názor zastává hlavní autor nového zákoníku Pavel Šámal.

Jak před časem řekl Právu náměstek ministra vnitra František Vavera, jednou ze zvažovaných možností, jak kupčení s hlasy odhalovat, by mohlo být i nasazení agentů. Nešlo by o provokatéry, ale o osoby, které by se v rizikových oblastech v předstihu vmísily do prostředí sociálně slabších voličů, kde by činnost mapovaly a dokumentovaly.

Kvůli kupčení s hlasy se volby opakovaly už v Českém Těšíně, části Roudnice nad Labem a Jirkova. Například v Českém Těšíně se podle Johna dávalo při opakovaných volbách za hlasy 1500 korun, příště to mohou být 3000. „Tomu musíme udělat přítrž, dosavadní ustanovení zákona se nedala použít. Pro některé lidi se stávají volby byznysem a jediným řešením je trest vězení,“ dodal John.

Případem voleb v Krupce na Teplicku se zabýval Ústavní soud. Kupčení s hlasy tam bylo podle něj nezákonné. Volby by se tam měly opakovat, znovu o nich bude rozhodovat ústecký krajský soud.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/223911-john-chce-novelu-na-kupceni-s-hlasy-pospisil-menit-zakon-nehodla.html

Nález Ústavního soudu ze dne 25.1.2011

ke stažení zde

Agentura ČTK dne 25.1.2011 sdělila: 

ÚS: Kupčení s hlasy v obecních volbách je nepřípustné

Brno - Kupčení s hlasy v komunálních volbách je nepřípustné. Ústavní soud (ÚS) proto zrušil rozhodnutí ústeckého krajského soudu o volbách v Krupce na Teplicku. Krajský soud se případem musí zabývat znovu, tentokrát již bude vázán názorem Ústavního soudu, podle kterého je vyplácení odměn za hlasy nezákonné. Volby se budou opakovat v celé Krupce. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá, rozhodl soud.

 

Podle ústavních soudců nesmí být žádné volby dražbou funkcí na radnici. "Uvažoval jsem i o tom, že bych napsal do odůvodnění, že takováto absence politické kultury by byla možná snad pouze ve westernovém příběhu o bandě zlosynů, která chce uchvátit městečko na americkém Západě ve druhé polovině 19. století," řekl novinářům soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Krajský soud původně nařídil zopakovat volby jen v části Krupky kvůli nepovolené agitaci. Vyplácení odměny za hlasy považoval za přípustné. Podle ÚS to byla chyba. Ústavní soud dnes zrušil částečné opakování voleb, a otevřel tak cestu k novým volbám v celé Krupce.

"Exces, jehož se dopustil krajský soud v odůvodnění napadeného rozhodnutí v pasážích o přípustnosti pojetí voleb 'obchodně tržním způsobem', je východiskem, které je s principy demokratického právního státu v natolik extrémním a hrubém nesouladu, že by sám o sobě stačil k tomu, aby Ústavní soud napadené usnesení zrušil," řekl při čtení odůvodnění Balík.

Mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková ČTK řekla, že soud nyní musí počkat, až dostane oficiální nález Ústavního soudu. Pak podle ní bude o případu rozhodovat znovu v souladu s tímto nálezem.

Podezření z nakupování hlasů se objevilo hned po říjnových volbách. Ústavní stížnost podala skupina zastupitelů i neúspěšných kandidátů. Žádali opakování hlasování v celé Krupce. Domnívají se, že kupování hlasů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. V parlamentních volbách zákon kupčení výslovně zakazuje, v případě komunálních voleb nebyly české soudy jednotné. Zákonná úprava o tom totiž nehovoří.

Podle Balíka je ale jasné, že zákaz dopadá i na obecní volby. "Tam, kde publikum vnímá svůj stát jako demokratický právní stát, to dá rozum, i kdyby to nebylo napsáno ani v jednom ze zákonů," řekl soudce.

Stěžovatelé verdikt přivítali. "Není možné, aby se volby staly dražbou funkcí v obecním zastupitelstvu," uvedla Miloslava Bačová z uskupení Zdravá Krupka. "Je to signál, že se občanům vyplatí postavit se rozhodnutím - byť vysoce postavených - orgánů, které už od pohledu vyvolávají rozpaky a jsou v rozporu se základními principy chodu demokratické společnosti," uvedl její kolega Pavel Maleček. Další ze stěžovatelů Pavel Horák uvedl, že by přivítali, aby se kupování hlasů ve volbách stalo trestným činem. Podle něho je špatné, že dnes za něco podobného nemůže být nikdo potrestaný.

Volby do jedenadvacetičlenného zastupitelstva v Krupce podle původních výsledků vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město. Získalo 23,2 procenta hlasů a šest mandátů. Druhá ODS, třetí KSČM a čtvrtá ČSSD mají po třech mandátech, Zdravá Krupka dva.

Ústavní soud projednává i několik dalších stížností souvisejících s komunálními volbami. Kromě Krupky se musí zabývat situací v Českém Těšíně, Havířově, Karlově Studánce, Brně-Líšni a na dalších místech. Soud řeší také stížnost na rozdělení Prahy na více volebních obvodů. Nelze předjímat, kdy rozhodne. Neváže jej žádná lhůta.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/us-dnes-oznami-jak-rozhodl-o-kupceni-s-hlasy-a-volbach-v-krupce/586474&id_seznam=

Agentura Mediafax dne 24.1.2011 oznamuje:

Ostravský soud dostal čtvrtý návrh na neplatnost voleb v Českém Těšíně

Už čtvrtý návrh na neplatnost voleb v Českém Těšíně dostal Krajský soud v Ostravě. Podala ho Strana pro otevřenou společnost a soud ho obdržel v pátek odpoledne, informovala v pondělí mluvčí soudu Lucie Böhmová.

"Strana pro otevřenou společnost se svým návrhem domáhá rozhodnutí soudu o neplatnosti volby kandidátů Mariana Kuśe, Anny Kabotové, Jana Tomanka, Štěpána Štefka a Zuzany Littnerové do zastupitelstva města Český Těšín, a to v opakovaném hlasování z 8. ledna letošního roku," uvedla Böhmová.

Už v předchozích dnech k ostravskému soudu dorazily tři jiné návrhy týkající se opakovaného hlasování ve volbách v Českém Těšíně.

Návrh od Mariana Kuśe, Anny Kabotové, Štěpána Štefka, Jana Tománka a Radky Dubské z SOS Český Těšín, který přišel ve středu odpoledne, se domáhá rozhodnutí soudu, že hlasování v opakovaných volbách do zastupitelstva města Český Těšín bylo neplatné.

Ve druhém případě navrhovatelé požadují, aby soud rozhodl o neplatnosti hlasování do zastupitelstva Českého Těšína a o neplatnosti volby konkrétních kandidátů. Návrh napadá volbu Kuśe, Kabotové, Tománka, Štefka a Zuzany Bittnerové - tedy kandidátů strany SOS pro Český Těšín. Navrhovateli jsou koalice Hnutí pro Těšín a Strana zelených a dále Lubomír Matěj.
 
Začátkem minulého týdne soud obdržel návrh KDU-ČSL, ODS a Nestraníků na neplatnost volby kandidátů strany SOS pro Český Těšín.

Důvodem toho, že se partaje obrátily na soud, je kupčení s hlasy voličů, které se v lednu při volbách opakovalo. Současné vedení města z něj obvinilo Mariana Kuśe a jeho příznivce. Ten tvrdil, že hlasy kupovali lidé z ODS a ČSSD. Říjnové výsledky voleb Krajský soud v Ostravě prohlásil za neplatné poté, co se podle něj prokázalo, že někteří voliči dali za úplatu svůj hlas volební straně SOS Český Těšín.

"Soud rozhodne o každém z podání do 20 dnů. Zatím není jasné, zda k případu nařídí jednání, nebo vydá stanovisko bez něj," uvedla Böhmová.

V Těšíně kvůli problémům s kupčením s hlasy voličů vznikla petice žádající změnu volebního zákona. Iniciovali ji zástupci Hnutí pro Těšín, Strany zelených, ale také občané bez politické příslušnosti. Petice je umístěna od 17. ledna na  internetových  stránkách  www.petice.org. Její iniciátoři požadují, aby se kupčení s hlasy stalo trestným činem.

Lednové opakované volby v Českém Těšíně vyhrála KDU-ČSL. Z 12 kandidujících stran se jich do zastupitelstva dostalo šest, a to KDU-ČSL, ČSSD, SOS pro Český Těšín, ODS, Nestraníci a KSČM.

Zdroj: https://www.mediafax.cz/politika/3160843-Ostravsky-soud-dostal-ctvrty-navrh-na-neplatnost-voleb-v-Ceskem-Tesine

 

Aktuálně.cz dne 22.1. na svých stránkách uvádí

Ať je kupčení s hlasy trestné, žádá petice z Těšína

Český Těšín - Voliči z obcí, kde se kupčilo s hlasy, chtějí, aby takové jednání byl trestný čin. Petice za změnu volebního zákona vznikla v Českém Těšíně a zatím ji podepsalo 600 lidí.

Dokument vytvořili lidé z Hnutí pro Těšín a ze Strany zelených spolu s dalšími obyvateli města. Členové petičního výboru chtějí změnit zákon tak, aby kvalifikoval jako trestný čin nakupování volebních hlasů a další nekalé praktiky, které by mohly ovlivňovat výsledky voleb.

Stanislav Vincour z Hnutí pro Těšín sdělil, že téměř 400 podpisů je na internetových stránkách www.petice.org, kde je možné podepsat petici elektronicky. "Dalších asi 200 podpisů přibylo na podpisových arších hlavně v Českém Těšíně," uvedl.

Petici podepisují také lidé v Roudnici nad Labem a v Krupce, kde soud rovněž řeší ovlivňování voleb. "V příštím týdnu chceme zajistit alespoň deset dalších podpisových míst po celé České republice," dodal Vincour.

V Českém Těšíně se z nařízení soudu 8. ledna opakovaly komunální volby kvůli masivnímu skupování hlasů při říjnových volbách. Podezření na kupčení s hlasy se však nyní objevilo znovu. Zabývá se tím policie.

Je legální vyplácet odměnu za hlasy? Soudy se neshodnou

"Uvědomili jsme si, že stát buďto jasně označí kupčení s hlasy jako trestný čin, anebo se v horizontu několika málo let z demokratických voleb stane pouze hra na demokratické volby," uvedl v tiskovém prohlášení člen petičního výboru Lukáš Brzobohatý.

Soudy nejsou jednotné v názoru, zda je v Česku v komunálních volbách legální vyplácet odměnu za hlasy. Ústavní soud se zabývá problémem se skupováním hlasů v Krupce. Soudci situaci 5. ledna veřejně projednali, avšak rozhodnutí odročili na neurčito. Nález by měl stanovit, zda je vyplácení odměny za hlas přípustné.

V souvislosti s opakovanými volbami v Českém Těšíně už krajský soud dostal tři žaloby. KDU-ČSL, ODS a Nestraníci žádají, aby soud rozhodl o neplatnosti volby kandidátů za SOS pro Český Těšín. O této straně se v souvislosti se skupováním hlasů mluví nejvíc.

Rozhodnutí o neplatnosti volby stejných kandidátů se domáhají také koalice Hnutí pro Těšín a Strany zelených, ale chtějí také, aby soud zrušil hlasování. Zrušit hlasování chtějí i kandidáti SOS pro Český Těšín.

Zdroj: https://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/moravskoslezsky/clanek.phtml?id=688801

Deník.cz dne 21.1.2011 na svém webu uvádí slovy a fotografiemi redaktorky Niny Macoškové:

Lidé v Těšíně sepisují petici za čisté volby

Český Těšín – Skupina několika obyvatel Českého Těšína vyrazila do boje za změnu legislativy tak, aby už nemohlo docházet ke kupčení s hlasy.

Ve městě je nyní možné podepisovat Petici za změnu volebního zákona, kterou chtějí její iniciátoři předat české vládě. Petici, která se rozjela tento týden, je možné podepsat například v českotěšínské knihovně a jejích pobočkách, na radnici, v Těšínském divadle a také na stránkách www.petice.org.

„Kromě toho připravujeme ještě další místa, kde bude možné podepisovat petiční listy nebo akce, během nichž se budou moci lidé přihlásit.

Jednak na Těšínsku, jednak například na náměstí v centru Ostravy,“ popsal člen petičního výboru Lubomír Matěj. Petice podle slov organizátorů není spojena s žádnou politickou stranou ani sdružením. „Jsme lidé, kteří se sešli náhodně a kterým se nelíbí situace ve městě, kde žijí. Proto s tím chceme něco udělat,“ řekl další z organizátorů petice Lukáš Brzobohatý.

Cílem petice ovšem podle něj není ovlivnit případné potřetí opakované volby ve městě, ale zlepšit situaci celkově.

Skupina, která se skládá z kandidátů do zastupitelstva i lidí, kteří nemají s politikou ve městě vůbec nic společného, nemá za cíl sehnat určitý počet hlasů.

„Dáváme si limit několika měsíců, zhruba čtvrt roku. Poté předáme sesbírané hlasy vládě s žádostí o změnu legislativy. Ta je totiž v současné době, co se týká tohoto problému, velmi nejednoznačná,“ upozornil další z organizátorů petice Stanislav Vincour.

Iniciativu vítají mimo jiné také místní lidé, ač se v politice a dění kolem neangažují. A také místní politici. Se zástupci občanů, kteří vytvořili Petici za změnu volebního zákona, jednal starosta Českého Těšína. „Změnu volebního zákona považujeme za nutnost a chceme petičnímu výboru pomoci. Proto budou lidé moci podepisovat petiční archy přímo v hlavní budově radnice na podatelně nebo ve všech pobočkách městské knihovny,“ uvedl starosta města Vít Slováček. Vedení českotěšínské radnice také začalo jednat s poslanci, aby urychlili změny volebního zákona tak, aby již nebylo možné manipulovat s výsledky voleb.

„Setkali jsme se již s poslancem Jaroslavem Krupkou, který přislíbil tuto věc prodiskutovat s kolegy z dotčených výborů,“ řekl místostarosta Stanislav Folwarczny. Podporu má petice i u dalších politiků.

„Opakované problémy v Českém Těšíně naznačily, jak vážným je nakupování hlasů problémem, a jak běžně jej někteří kandidáti využívají v přesvědčení, že jim to projde. To je způsobeno tím, že rozhodování soudů v této otázce není jednotné. A upřesnění můžeme dosáhnout pouze změnou zákona,“ uvedla poslankyně Kristýna Kočí z Věcí veřejných.

Foto: Nina Macošková
Zdroj: https://havirovsky.denik.cz/multimedia/galerie/2723759.html

ČTK na svém webu ceskenoviny.cz komentuje: 

ČSSD podá stížnost na průběh opakovaných voleb v Českém Těšíně

Český Těšín (Karvinsko) - ČSSD podá k soudu stížnost na průběh opakovaných komunálních voleb, které se konaly v sobotu v Českém Těšíně na Karvinsku. ČTK to za místní organizaci ČSSD oznámil Vladimír Kroček. V tiskovém prohlášení uvedl, že důvodem je opětovné skupování hlasů sdružením SOS pro Český Těšín a pomluvy místní ČSSD. 

Opakované volby vyhrála v Českém Těšíně KDU-ČSL před ČSSD a SOS pro Český Těšín.

Opakování hlasování nařídil soud kvůli kupčení s hlasy voličů v podzimních volbách. Podle nevládní organizace Transparency International ČR (TIC), která volby monitorovala, se hlasy kupovaly znovu. Mluvčí policie Zlatuše Viačková dnes ČTK sdělila, že policie zatím v souvislosti s volbami nezaznamenala žádný trestný čin ani žádné stížnosti na průběh voleb.

TIC zatím zpracovává poznatky, které v sobotu nasbírala ve městě. Za hlasy se podle nich opět platilo. "Pozornost byla oproti podzimním volbám vyšší, takže to pro organizátory bylo složitější. Lidé dostávali zhruba 1000 až 1500 korun," řekl v sobotu projektový vedoucí TIC Stanislav Beránek. Hlasy se podle něj kupovaly pro dvě strany - SOS pro Český Těšín a ČSSD.

"Od toho se jasně distancujeme," uvedl Kroček. Dodal, že ČSSD vyzývá ostatní politické subjekty, aby se ke stížnosti na průběh opakovaných voleb připojily.

Autor: ČTK

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/cssd-poda-stiznost-na-prubeh-opakovanych-voleb-v-ceskem-tesine/579923

iHorizon k situaci dne 9.1.2011 poznamenal:

Volby zamíchaly situací v Českém Těšíně

Český Těšín / Opakované hlasování do zastupitelstva zamíchalo rozložením politických sil ve vedení města. Oproti zrušeným říjnovým volbám oslabily o jednoho zastupitele strany spojované s kontroverzním duetem mocných politiků, strůjců největší privatizace v dějinách města, Marianem Kusem a Jindřichem Sznapkou. Jedno místo navíc v zastupitelstvu získali lidovci a Nestraníci. Současná koalice by tak měla být schopna vytvořit těsnou většinu a dále vládnout městu.

I ve včerejších volbách se uplácelo. Incidenty řešili policisté přímo ve volebních místnostech.
I ve včerejších volbách se uplácelo. Incidenty řešili policisté přímo ve volebních místnostech.
FOTO | Dorota Havlíková
Vítězem voleb je KDU-ČSL a její lídr Vít Slováček. Lidovci získali více než 4 procenta hlasů oproti minulým volbám, 7 míst v zastupitelstvu a stávající starosta rekordní počet hlasů – 2874.  Šest míst má nově ČSSD, po pěti ODS a SOS pro Český Těšín, po dvou mají Nestraníci a komunisté.

„Mnohem větším vítězstvím by pro mne byla čistá kampaň bez stran, které kupují hlasy. Chceme, aby o budoucnosti města rozhodovali skuteční voliči a ne někdo, kdo je ochoten své volební právo i to co, se v jeho městě bude po další čtyři roky dít, prodat za pár set korun,“ uvedl starosta Vít Slováček a dodal. „Některé politické subjekty šly do voleb bez programu, s jednou myšlenku zdiskreditovat koalici s použitím nepravdivých údajů. Chci poděkovat za podporu občanům, kteří špinavé a pomlouvačné kampani neuvěřili. Rozhodli se ocenit to, co děláme pro město, přišli k volbám a podpořili nás proti lidem, kteří upláceli voliče,“ dodal.

K urnám přišlo 42,16 procenta oprávněných voličů, tedy pouze o 4,1 procenta méně než v říjnu.  Dopoledne byla účast vysoká, jak se připozdívalo, tak počet zájemců klesal.

Více se o volbách a situaci v městě po opakovaném hlasování dočtete v úterním Horizontu.

Autor: RD

Zdroj: https://ihorizont.cz/c4466-volby-zamichaly-situaci-v-ceskem-tesine.htm

Česká televize 8./9. ledna komentuje:Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=M6SiDn1jzTc

Na stránkách Zpravy.Rozhlas.cz se dne 9.1.2011 uvádí:

Podle Nečase by se opět měly prověřit volby v Českém Těšíně

 Premiér Petr Nečas si myslí, že by se měli opět prošetřit komunální víkendové volby v Českém Těšíně. Pokud ani na druhý pokus nebylo vše s odevzdanými hlasy v pořádku, měla by se o to podle premiéra zajímat policie.

„Pokud tomu tak je, opět by mělo dojít k důslednému vyšetření a případně k soudnímu rozhodnutí. Teď by bylo předčasné dělat dalekosáhlé závěry, včetně toho, zda nějaké volby poběží donekonečna. Tady je nezbytné vyšetřit ty aktuální doplňovací volby nebo nové volby, které proběhly, a náležitým způsobem podle toho rozhodnout na soudní úrovni,“ uvedl Petr Nečas.

Nevládní organizace Trasparency International, která přípravu a průběh voleb ve městě sledovala, tvrdí, že lidé za svůj koupený voličský hlas dostávali jeden až jeden a půl tisíce korun.

Opakované volby v Českém Těšíně
Foto: Ivana  Šuláková, www.rozhlas.cz
Autor: Petra Benešová (pbe), Eva Presová  9. 1. 2011 v 15.02

iDnes.cz na svém webu 9. 1. 2011 uvedla:

Opakované volby v Českém Těšíně vyhráli lidovci, s hlasy se opět kupčilo

Lidé v pěti českých a moravských obcích rozhodli o novém složení svých zastupitelstev. Ve čtyřech obcích nařídily opakovat loňské hlasování krajské soudy, většinou kvůli kupčení s hlasy voličů. To se však například v Českém Těšíně údajně opakovalo. 

Opakované volby v Českém Těšíně vyhrála KDU-ČSL před ČSSD. V Jirkově na Chomutovsku bude mít nejvíce zastupitelů ČSSD a ve Starém Plzenci vyhráli Nestraníci.

S hlasy se kupčilo, ale skrytě

Transparency International (TIC), která volby monitoruje, tvrdí, že se hlasy v Českém Těšíně kupovaly znovu, a to pro dvě strany. Na rozdíl od minula se prý nákupčí domlouvali s voliči individuálně, kontaktovali je například telefonem.

Manipulaci v Roudnici nelze podle TIC prokázat. Podivné je ale to, že se v nedávné době do volebního okrsku přistěhovalo 67 údajných nových obyvatel. Na rozdíl od říjnových voleb ale nebylo vidět žádné mikrobusy, které by hromadně svážely voliče s vyplněnými lístky.

Opakované volby do zastupitelstva v Českém Těšíně na Karvinsku vyhrála KDU-ČSL a obsadí sedm z 27 křesel. Druhá skončila ČSSD s šesti mandáty a třetí SOS pro Český Těšín, která bude mít pět zastupitelských křesel.

Autor: Petr Štefan, iDnes.cz

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/tiskni.asp?r=domaci&c=A110109_083841_domaci_stf

ČTK dne 9.1.2011 po 10. hodině na stránkách ceskenoviny.cz uvedla:

Praha - Strana spojovaná s nakupováním voličských hlasů přišla o jeden mandát v nařízeném opakovaném hlasování v Českém Těšíně na Karvinsku, v Roudnici nad Labem na Litoměřicku si naopak o jedno křeslo polepšila. V Jirkově na Chomutovsku zůstala na svém, prvenství obhájila. Vyplývá to z výsledků hlasování, zveřejněném na serveru www.volby.cz.

 

V Českém Těšíně se volby opakovaly kvůli masivnímu skupování hlasů pro stranu SOS pro Český Těšín. Nyní získala v zastupitelstvu jen pět křesel. V porovnání s výsledkem říjnových voleb o jeden mandát přišla. Stejně dopadla ČSSD, kterou opakované hlasování připravilo o volební vítězství. Nyní vyhrála KDU-ČSL se sedmi mandáty, ČSSD má šest. ODS zůstalo pět křesel, komunistům dva. Polepšili si Nestraníci se dvěma zastupiteli.

Českotěšínské volby i nyní podle české pobočky organizace Transparency International (TIC) provázelo nakupování hlasů, tentokrát údajně pro dvě strany. "Taky se zvedla cena za hlas, tentokrát lidé dostávali zhruba 1000 až 1500 korun," řekl v sobotu Stanislav Beránek z TIC.

Autor a foto: ČTK

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/volby-skoncily-pro-strany-spojovane-s-kupcenim-ruzne/579457

iDnes.cz 8. 1. 2011 napsala:

V Českém Těšíně opět upláceli voliče. K urnám šli lidé i v dalších 4 městech

Redaktorka MF DNES byla v Českém Těšíně svědkem uplácení voličů. Za hlas v dnešním opakovaném hlasování dostávali voliči několik set korun. Případ prověřuje policie. Volby se dnes opakovaně konaly i v dalších 4 městech. 

(Jeden z voličů v Českém Těšíně vhazuje do urny svůj hlas.   foto: Adolf Horsinka, MF DNES)
 

Znovu hlasovat museli obyvatelé Českého Těšína. Soud opakované hlasování nařídil kvůli masivnímu skupování hlasů pro stranu SOS pro Český Těšín.

Už krátce po zahájení voleb však řešila tamní komise první incident. Zneplatnila hlas muže, který z místnosti vzal lístky a odešel s nimi ven. "Když se vrátil, měl už lístek vyplněný. Byl v něm hlas pro SOS pro Český Těšín. Komise jeho hlas zneplatnila," řekla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Policisté v Českém Těšíně proto během dnešního dne kontrolovali dění v ulicích i v několika restauracích a barech. Nebylo jich však více než při jiných volbách. Regionální redakce MF DNES má potvrzeno, že v jednom z barů se předávaly peníze, nejspíše za hlasy. Redaktorka k tomu podala svědectví na policii.

Policisté vyšetřují navíc asi čtyři anonymní oznámení o skupování hlasů. O tom, že se skupují hlasy, mluví i někteří místní. "Vím o tom, všichni o tom ví, taky mi nabízeli tisícovku. Řekl jsem, že ji nechci," uvedl Ervin Sikora.

Volební účast byla podle informací z volebních komisí vysoká. Kolem poledne dosahovala přes dvacet procent. Ve značném počtu chodí i bezdomovci a sociálně slabší lidé. Poměrně velký počet jich přišel například do volební místnosti v Bezručově ulici.

"Do 12:00 přišlo volit desítky občanů, z toho 25 jich bylo bez domova nebo s trvalým bydlištěm hlášeným na městském úřadě. Jindy k volbám chodí tak dva," uvedla předsedkyně komise Aneta Mrozková.

Volby v Českém Těšíně navíc provázely výpadky elektrického proudu. Některé volební komise proto seděly při svíčkách a voliči své volební lístky vyplňovali s baterkami v rukou.

Při opakovaném hlasování si lidé budou vybírat ze stejných kandidátek, které měli k dispozici v říjnu. Volby ovšem budou pouze jednodenní. Volební místnosti jsou otevřeny do 22:00. Výsledky hlasování by se měly nejpozději v neděli objevit na internetu.

Autor: Markéta Radová, MF DNES

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/tiskni.asp?r=domaci&c=A110108_075453_domaci_taj

Internetový server Novinky.cz dne 9.1.2011 uvedl: 

Za hlas dostávají lidé v Českém Těšíně tisícovku i více

I při opakovaném hlasování v Českém Těšíně dochází k nakupování hlasů. Zjistili to zástupci nevládní organizace Transparency International - Česká republika (TIC). Ti vychází z výpovědí lidí. Podle nich se cena jednoho hlasu pohybuje od 1000 do 1500 korun. Hlasy se údajně kupují pro dvě kandidátky.

„Máme informace, že nakupování probíhá ale jiným způsobem než minule. Je to způsobeno tím, že se zvýšila pozornost a tudíž je to pro organizátory mnohem riskantnější,“ popsal vedoucí projektu TIC Stanislav Beránek. Pozorovatelé TIC podle něj monitorují restaurace a herny, ve kterých by mohlo docházet k nakupování hlasů či vyplácení odměn od rána.

„Nyní docházelo ke kontaktům například přes mobilní telefony, odměny zas byly vypláceny ve stáncích či obchodech. Člověk tam normálně přišel jako běžný zákazník a vyzvedl si svoji odměnu,“ řekl Beránek.

Beránek prozradil, že tým pozorovatelů je ve městě už od pátku. A v pátek večer například zaznamenal setkání dvou českotěšínských kontroverzních podnikatelů: bývalého spolupracovníka Mariana Kuśe a bývalého starosty Jindřicha Sznapky.

Policisté bude podezření ještě prověřovat
 

„O všem, co se tady děje, máme kupu záznamů, které nejprve vyhodnotíme a pokud zjistíme, že je nutné o tom informovat policii, předáme to kriminalistům,“ vysvětlil.

Kromě TIC dohlíží na průběh voleb v Českém Těšíně místní strážníci i policie. Oproti běžné službě je v ulicích navíc asi 20 uniformovaných mužů. „K narušení veřejného pořádku dosud nedošlo,“ ujistil karvinský policejní mluvčí Jaroslav Kus. Řekl ale, že hlídky přijaly v souvislosti s volbami pět oznámení.

„Tři se týkaly srocování většího počtu osob na parkovišti, další dvě pak jedné restaurace. V jednom případě viděla svědkyně, jak nějaká žena předává lidem peníze. Personál podniku ale takovou informaci popřel. Ti lidé tvrdili, že si měnili peníze a jedna slečna že si přišla pro dluh. Vše ještě budeme prověřovat,“ objasnil policejní mluvčí Kus a dodal, že od všech osob si ale policisté vzali osobní údaje.

Trápí i výpadky elektřiny
 

Podle mluvčí českotěšínské radnice Doroty Havlíkové byla volební účast k 15. hodině průměrná. „Ve dvou okrscích je ale mnohem vyšší než v těch zbývajících,“ naznačila.

Kromě možného nakupování hlasů ale trápí město i časté výpadky elektřiny. „Volební místnosti jsou občas po tmě, stalo se, že předseda volební komise musel svítit baterkou, aby lidé viděli, co za plentou vyplňují,“ prozradila.

Autor: Pavel Karban, Právo

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/221788-za-hlas-dostavaji-lide-v-ceskem-tesine-tisicovku-i-vice.html