Před opakovaným hlasováním se píše...

Novinky.cz dne 8.1. 2011 na svém webu uvedly:

Za hlas dostávají lidé v Českém Těšíně tisícovku i více

I při opakovaném hlasování v Českém Těšíně dochází k nakupování hlasů. Zjistili to zástupci nevládní organizace Transparency International - Česká republika (TIC). Ti vychází z výpovědí lidí. Podle nich se cena jednoho hlasu pohybuje od 1000 do 1500 korun. Hlasy se údajně kupují pro dvě kandidátky.

 

„Máme informace, že nakupování probíhá ale jiným způsobem než minule. Je to způsobeno tím, že se zvýšila pozornost a tudíž je to pro organizátory mnohem riskantnější,“ popsal vedoucí projektu TIC Stanislav Beránek. Pozorovatelé TIC podle něj monitorují restaurace a herny, ve kterých by mohlo docházet k nakupování hlasů či vyplácení odměn od rána.

„Nyní docházelo ke kontaktům například přes mobilní telefony, odměny zas byly vypláceny ve stáncích či obchodech. Člověk tam normálně přišel jako běžný zákazník a vyzvedl si svoji odměnu,“ řekl Beránek.

Beránek prozradil, že tým pozorovatelů je ve městě už od pátku. A v pátek večer například zaznamenal setkání dvou českotěšínských kontroverzních podnikatelů: bývalého spolupracovníka Mariana Kuśe a bývalého starosty Jindřicha Sznapky.

Policisté bude podezření ještě prověřovat
 

„O všem, co se tady děje, máme kupu záznamů, které nejprve vyhodnotíme a pokud zjistíme, že je nutné o tom informovat policii, předáme to kriminalistům,“ vysvětlil.

Kromě TIC dohlíží na průběh voleb v Českém Těšíně místní strážníci i policie. Oproti běžné službě je v ulicích navíc asi 20 uniformovaných mužů. „K narušení veřejného pořádku dosud nedošlo,“ ujistil karvinský policejní mluvčí Jaroslav Kus. Řekl ale, že hlídky přijaly v souvislosti s volbami pět oznámení.

„Tři se týkaly srocování většího počtu osob na parkovišti, další dvě pak jedné restaurace. V jednom případě viděla svědkyně, jak nějaká žena předává lidem peníze. Personál podniku ale takovou informaci popřel. Ti lidé tvrdili, že si měnili peníze a jedna slečna že si přišla pro dluh. Vše ještě budeme prověřovat,“ objasnil policejní mluvčí Kus a dodal, že od všech osob si ale policisté vzali osobní údaje.

Trápí i výpadky elektřiny
 

Podle mluvčí českotěšínské radnice Doroty Havlíkové byla volební účast k 15. hodině průměrná. „Ve dvou okrscích je ale mnohem vyšší než v těch zbývajících,“ naznačila.

Kromě možného nakupování hlasů ale trápí město i časté výpadky elektřiny. „Volební místnosti jsou občas po tmě, stalo se, že předseda volební komise musel svítit baterkou, aby lidé viděli, co za plentou vyplňují,“ prozradila.

Autor: Pavel Karban, Právo

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/221788-za-hlas-dostavaji-lide-v-ceskem-tesine-tisicovku-i-vice.html

 

Na servru Aktuálně.cz se dne 8.1.2011 před 13. hodinou dočteme:

Opakované volby probíhají v klidu, problém jen v Těšíně

 Český Těšín - V pěti českých a moravských obcích se v sobotu v sedm hodin ráno znovu oteveřely volební místnosti.

Hlasy bude možné odevzdat pouze v sobotu, a to desíti hodin do večera. Volby zatím probíhají hladce, jediný problém zaznamenala volební komise v Českém Těšíně.

Tamní volební komisaři museli zneplatnit hlas muže, který vzal lístky z místnosti a vrátil se s jedním vyplněným.

Využil toho, že u volebních uren bylo plno, vzal volební lístky a odešel s nimi ven. "Když se vrátil, měl už lístek vyplněný. Byl v něm hlas pro SOS pro Český Těšín. Komise jeho hlas zneplatnila," řekla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Dodala, že i nyní se v okolí volebních místností pohybují lidé, kteří postupně svážejí voliče. "Není to ale už tak masové, jako posledně. Požádali jsme o pomoc policii, ale její práce v ulicích teď spíš není vidět," řekla v České televizi.

Volby se ve čtyřech obcích musí opakovat z rozhodnutí krajských soudů, které v nich zrušily výsledky říjnového hlasování převážně kvůli kupčení s hlasy voličů, což je i případ Českého Těšína.

Volby hlídá TI

Volby jsou pod zvýšeným dohledem policie i nevládní organizace Transparency International. Vedení města se obává toho, že se s hlasy voličů opět bude kupčit.

Podle svědků dostávali na podzim lidé za svůj hlas 300 až 700 korun. Jeden z obyvatel místního azylového domu, který peníze za hlas dostal, pro ČTK uvedl, že mu stejný člověk jako na podzim nabídl tentokrát za hlas 1000 korun.

Podle původních výsledků skončila na podzim SOS pro Český Těšín ve volbách s 19 procenty hlasů na druhém místě za ČSSD s 23 procenty.

Autor: eli, čtk

Zdroj:  https://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/moravskoslezsky/clanek.phtml?id=687488

Horizont na svých webových stránkách dne 8. 1. 2011 po poledni uvádí:

Volby provází nadprůměrná účast voličů

Český Těšín / Prozatím je v Českém Těšíně volební účast vysoká, průměrně během dopoledne dosáhla 20 procent. 

Nejvyšší účast byla k poledni ve volebním okrsku v budově Perexu, kde odvolilo 28,6 procenta oprávněných, v okrsku v budově Diakonického institutu využilo dopoledne svého volebního práva 26 procent občanů, ve Štefánikově ulici v centru města 25 procent.
Nejméně voličů – 12 procent – se dostavilo do volebního okrsku číslo 17 v Základní škole Pod Zvonek ve Svibici a ve Stanislavicích – 15 procent.
Radnice registruje drobné stížnosti i ohlášení, že jsou lidé k volebním místnostem přiváženi auty, ale ne již hromadně jako minule, ale individuálně.
Volby už od pátku doprovází velký zájem tištěných médií a televizních stanic. Město se dnes navíc na více než hodinu ocitlo bez proudu, a tak se v některých okrscích volilo v šeru.

Foto: Dorota Havlíková, Autor: RD

Zdroj: https://www.ihorizont.cz/c4462-volby-provazi-nadprumerna-ucast-volicu.htm

 

iDnes 7. ledna 2011 v 10:19 na webových stránkách uvádí:

Český Těšín se chystá na volby: kolují pomlouvačné letáky, lídři na sebe útočí

Předvolební dění v Českém Těšíně, kde lidé zítra vyrazí k urnám v opakovaných volbách, připomíná druhořadou tragikomedii. Padají trestní oznámení, městem kolují letáky, jimiž se strany navzájem pošpiňují a opět hrozí kupčení s hlasy. Teď prý bude hlas dokonce za tisícovku. 
 

Vypadá to, že někteří lidé z Těšína si z verdiktu soudu, který kvůli kupčení s hlasy zrušil platnost výsledků říjnových voleb, nic nedělají. Ve městě se totiž mluví o tom, že za hlas bude v sobotu opět možné získat peníze, a to ještě větší než v říjnu. Zatímco předtím se jednalo o stokoruny, teď půjde údajně o tisícovku, možná víc.

"Přišel za mnou stejný muž jako před říjnovými volbami a řekl mi, že tentokrát za hlas pro SOS pro Český Těšín (sdružení vedené Marianem Kuśem - pozn. red.) dostanu tisíc korun," říká obyvatel Českého Těšína. Bojí se msty, proto nechce říct své jméno, redakce ho ale zná.

Hrozbu skupování hlasů připouští i Stanislav Beránek z Transparency International, organizace bojující proti korupci. Její zástupci budou průběh sobotních voleb v Českém Těšíně monitorovat. Spolu s policií, která kvůli volbám výrazně posílí své stavy ve městě.

"Máme náznaky, že ke kupčení s hlasy bude docházet. Tentokrát se to ale bude složitěji dokazovat. Metody iniciátorů skupování jsou neustále sofistikovanější," říká Stanislav Beránek.

Lídr SOS má údajně zájem o privatizaci městských kotelen

Podle mnohých by kupčení mělo probíhat opět ve prospěch sdružení SOS pro Český Těšín. Na diskusních fórech regionálních webů se podle mluvčí Českého Těšína Doroty Havlíkové mluví o tom, že jedním z důvodů, proč chce Marian Kuś - někdejší místostarosta a člověk opředený řadou kontroverzních kauz - ovládnout město, je snaha o privatizaci městských kotelen, které spravuje firma Bytový podnik.

Z kotelen odebírá teplo na sedm tisíc bytů, takže jde o velké peníze. "Privatizaci městských kotelen, chystal Marian Kuś ještě za starosty Jindřicha Sznapky, ale nestihl to. Teď se říká, že by v tom chtěl pokračovat," zmiňuje Dorota Havlíková.

Marian Kuś se odpovědi na dotaz, zda je snaha o privatizaci městských kotelen jeden z důvodů, proč chce na radnici, nejprve vyhnul. "Já to vezmu úplně jinak: Proč si myslíte, že je velké úsilí mě zdiskreditovat? Proč současná, zkorumpovatelná koalice tak usilovně bojuje o to, aby přežila? Není to proto, že kdybychom nastoupili, objevili bychom něco, čemu by se všichni divili?" mínil Kuś.

 

Teprve poté dodal: "Co se týče kotelen, můžu vás ujistit, že to není žádný významný majetek." Kromě toho také obvinil z kupování hlasů ODS. Prý za ně slibuje tisícovku.

To však odmítá lídr českotěšínské ODS Stanislav Folwarczny. "Můžu k tomu říct jen tolik, že jsme hlasy nekupovali a ani nebudeme," řekl Folwarczny.

"Pokud to tvrdí pan Kuś, tak je to jedna z dalších podobných lživých informací, jako jsou v letáku odkazujícím na SOS pro Český Těšín. Tvrdí se tam třeba, že jsme postavili fontánu za 30 milionů, která ve skutečnosti stála 800 tisíc," říká Folwarczny.

CO SE PÍŠE NA LETÁCÍCH

Mnohé z předvolebních letáků anonymně kritizují vedení města v čele s Vítem Slováčkem. Leták Nestraníků zase vedle sebe staví diktátory Fidela Castra, Roberta Mugabeho, Alexandra Lukašenka a Mariana Kuse. I SOS pro Český Těšín se propaguje pomocí letáku. Další anonymní leták zase označuje Kuse za velkého privatizátora.

Autor: Markéta Radová, MF DNES

Zdroj: https://ostrava.idnes.cz/tiskni.asp?r=ostrava-zpravy&c=A110107_1510872_ostrava-zpravy_stk

Horizont na svých webových stránkách iHorizont.cz dne 6. 1. 2011  poznamenal:

"Volte za peníze, zneplatněte svůj hlas

Český Těšín / V Českém Těšíně vznikají nové iniciativy, které mají za cíl zachovat demokratičnost voleb.

Letáky, ať už podepsané nebo ne, nabádají lidi, aby vydělali, ale současně zachovali demokratičnost voleb. Autoři předpokládají, že nyní, když se odměna více než dvojnásobně zvedla až na 1500 korun z a hlas, bude v době krize těžké odolat i slušným lidem. A na ně se snaží apelovat.
„Považte, že ten, kdo za hlas platí, od výdeje peněz pro sebe něco očekává. Volte proto tak, abyste vhozeným hlasem neovlivnili regulérnost voleb a jejich výsledků,“ píše se v letáku se společným prohlášením tří stran.
Autoři přidávají rady, jak bezpečně zneplatnit hlas a inkasovat odměnu. Hlasovací lístek stačí přetrhnout, označit velkým křížkem další stranu nebo za plentou nevložit hlasovací lístek do úřední obálky. Osoba vyplácející odměnu není schopna zjistit, jak volič za plentou naložil s předem vyplněným hlasovacím lístkem.
Neznámý autor vypustil internetovou výzvu k volební účasti nazvanou Několik těšínských vět.
„Nechceme, aby naše město vedl člověk, který si kupuje hlasy svých voličů a koupil si také půl našeho města, nechceme, aby město z pozadí ovládal člověk, jemuž soud již jednou zakázal politickou činnost, nechceme, aby město vedli lidé, kterým jde pouze o vlastní zisk, což prokázali již v minulosti,“ říká se ve výzvě MÁME TOTO MĚSTO RÁDI A PROSÍME OBČANY, ABY PŘIŠLI K VOLBÁM A VOLILI DLE VLASTNÍHO VĚDOMÍ A SVĚDOMÍ.
    "

Autor: RD

Zdroj: https://www.ihorizont.cz/c4452-volte-za-penize-zneplatnete-svuj-hlas.htm

 ČTK na svých webových stránkách dne 03.01.2011 zveřejnila:

"SOS pro Č. Těšín, pro niž se kupovaly hlasy, odvolala kandidátku

Český Těšín (Karvinsko) - Strana pro otevřenou společnost (SOS) pro Český Těšín, pro niž se v říjnových obecních volbách nezákonně kupovaly hlasy, odvolala celou svou kandidátku pro opakované sobotní volby. ČTK to dnes řekla místopředsedkyně SOS Pavla Brady. Mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková však tvrdí, že strana nemá možnost svou kandidátku odvolat. Opakování voleb kvůli skupování hlasů nařídil soud.

V tiskové zprávě Brady sdělila, že SOS na radnici v Českém Těšíně oficiálně odvolala svého volebního zmocněnce i náhradníka a ustanovila nového. Ten pak 23. prosince zaslal poštou odvolání všech kandidátů SOS pro Český Těšín, což úřad obdržel 27. prosince. "Strana tímto učinila všechny kroky k tomu, aby zabránila opětovné kandidatuře kandidátů SOS pro Český Těšín v opakovaném hlasování," uvedla Brady.

Za hlas pro SOS pro Český Těšín, kterou vedl Marián Kuś, dostávali voliči z řad bezdomovců či Romů podle svědků odměnu od 300 do 700 korun. Vedení SOS se od toho již dříve distancovalo, a rozhodlo se proto neumožnit kandidátům na kandidátce SOS pro Český Těšín znovu kandidovat.

Havlíková řekla, že městský úřad oznámení přijal, avšak dle volebního zákona nemůže tyto kandidáty odvolat. "Řídíme se stanoviskem ministerstva vnitra. Podle toho není přípustné, aby zmocněnec volební strany, tedy sdružení politické strany a nezávislých kandidátů, odvolal jednotlivé kandidáty, jak je to možné v případě politické strany, hnutí nebo jejich koalice. V případě volební strany se mohou vzdát své kandidatury pouze kandidáti samotní," uvedla vedoucí oddělení organizačních a správních agend radnice v Českém Těšíně Jana Mašková.

Brady řekla, že výklad zákona je nejednoznačný. Pokud strana poskytne nestraníkům možnost pod značkou strany kandidovat, může podle Brady jejich kandidaturu také odvolat. "Zvláště pak, pokud dojde k tak zásadnímu poškození jména strany, jako se stalo v Českém Těšíně. Strana pro otevřenou společnost nemá vůči kandidátům SOS pro Český Těšín žádné závazky ani povinnosti," dodala Brady. Pokud kandidátka SOS pro Český Těšín zůstane nezměněná a voliči jí v sobotu budou moci dát hlas, Brady nevylučuje podání žaloby na neplatnost voleb.

Ostravský krajský soud nařídil opakovat hlasování v celém městě kvůli masivnímu kupčení s hlasy. Podle původních výsledků skončila SOS pro Český Těšín ve volbách s 19 procenty hlasů na druhém místě za ČSSD s 23 procenty. Skupováním hlasů se nadále zabývá policie, která podle mluvčí karvinského policejního ředitelství Zlatuše Viačkové čeká na rozhodnutí Ústavního soudu."

Zdroj: https://www.ctk.cz/sluzby/slovni_zpravodajstvi/vseobecne/index_view.php?id=576995