Před opakováním hlasování

iDnes.cz, 7.12.2010, napsal:

"Vedl kandidátku, pro kterou se kupovaly hlasy, strana se však Kuśe neumí zbavit

Marně se vedení Strany pro otevřenou společnost (SOS) snažilo znemožnit kandidátům SOS v Českém Těšíně účast na opakovaném hlasování do zastupitelstva. Kandidátka, pro kterou podle soudu byly v říjnu nakupovány hlasy, je nyní prakticky neodvolatelná.  

Jakmile Krajský soud v Ostravě uznal stížnosti na volby za oprávněné a opakování hlasování bylo stanoveno na sobotu 8. ledna, hodlali republikoví představitelé strany docílit toho, aby kandidátka pod hlavičkou SOS už ve městě nefigurovala.

"Nejen díky výroku soudu, ale i podle dalších informací jsem totiž téměř stoprocentně přesvědčena, že kroky některých těchto kandidátů nebyly správné. Zatím mne nikdo nepřesvědčil o opaku," uvedla místopředsedkyně SOS Pavla Brady.

Strana se od Českého Těšína distancuje

Právě ona před říjnovými volbami podepsala skupině nestraníků, aby v komunálních volbách figurovali pod hlavičkou Strany pro otevřenou společnost. "Bohužel stalo se, nic s tím už nelze udělat. Od Českého Těšína se však distancujeme," prohlásila.

Kandidátka Strany pro otevřenou společnost pro Český Těšín je sdružením politické strany a nezávislých kandidátů, které volební zákon neumožňuje při opakovaném hlasování odvolat. "Podle stanoviska ministerstva vnitra existuje pouze jediná možnost, a to že se kandidatury vzdají sami kandidáti," uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Na osobní sebezpytování se pokusilo vsadit i vedení strany a českotěšínské kandidáty vyzvalo, aby se lednového hlasování neúčastnili. "Odpovědí nám však byly jen výtky, že nejsme spravedliví a že je voliči ve městě chtějí," povzdychla si místopředsedkyně Brady.

Kuś kandidátku opět povede

Jedničkou kandidátky SOS byl v říjnu Marián Kuś, který je evidován jako spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti a soud ho před časem za padělání lustračního osvědčení potrestal pokutou. Kuse se redakci iDNES nepodařilo dnes kontaktovat, ale dvojka na kandidátce Anna Kabotová, která zařizovala vše okolo registrace kandidátky, je přesvědčena, že Kus bude opět lídr.

"Rozhodně se naší kandidatury nevzdáme. A co vím, tak nás pan Kuś opět povede," řekla Kabotová.

Na snahu vedení strany o jejich odstavení jen podotkla: "Řídili se asi zprávami z médií. Když jim dodáme další informace, myslím, že svůj náhled změní." Místopředsedkyně Brady však o setrvání postoje nepochybuje. "Nezbývá nám ale nic jiného, než konečné rozhodnutí, kdo má pravdu, nechat na voličích," konstatovala.

Starosta se obává špinavé kampaně

Starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL) se obává velmi špinavé kampaně. "Doufám, že kriminální policie, státní zástupce, novináři i samotní občané nám pomohou zajistit regulérnost nového hlasování," řekl.

Strana získala v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu šest mandátů. Krajský soud poté na základě stížnosti rozhodl, že bylo prokázáno masivní podplácení voličů právě ve prospěch kandidátky SOS pro Český Těšín, a nařídil opakování hlasování. Kandidáti SOS se však hájí tím, že oni nikoho neupláceli.“

 Zdroj: https://ostrava.idnes.cz/vedl-kandidatku-pro-kterou-se-kupovaly-hlasy-strana-se-vsak-ku-e-neumi-zbavit-1wh-/ostrava-zpravy.asp?c=A101207_154130_ostrava-zpravy_jog

 

Agentura Mediafax na svém webu Mediafax.cz dne 6.12.2010 zveřejnila:

"Volby v Českém Těšíně se budou znova konat v sobotu 8. ledna

ČESKÝ TĚŠÍN / 17:34, 06. 12. 2010
Občané Českého Těšína budou znova volit své zastupitele v sobotu 8. ledna od 7 do 22 hodin. Ministr Radek John (VV) už podepsal dokument s datem opakovaného hlasování, informovala v pondělí agenturu Mediafax mluvčí města Dorota Havlíková.

"Hlasování se bude opakovat ve všech okrscích a občané budou opět vybírat ze dvanácti volebních subjektů," uvedla Havlíková.

Volby v Českém Těšíně označil za neplatné Krajský soud v Ostravě, na který směrovaly stížnosti kvůli skupování hlasů. Peníze za hlasy slibovali sociálně slabším voličům příznivci kandidátů sdružení SOS pro Český Těšín. Lídr kandidátky, bývalý politik ČSSD, známý z kauzy s používání falšovaného lustračního osvědčení, Marian Kuś pochybení odmítal. "Ukažte mi, jak by bylo možné v demokratické společnosti kupovat hlasy voličů," prohlásil.

Na sklonku října Strana pro otevřenou společnost oznámila, že se cítí poškozena kauzou kupování hlasů a ovlivňování voleb v Českém Těšíně ve prospěch SOS pro Český Těšín, a proto znemožní kandidátům tohoto sdružení, jehož je členem, další účast ve volbách. Česká právní úprava ale straně nedává žádný nástroj, jak toho docílit.

"Zmocněnec strany může odvolat kandidáty pouze v případě, byla-li kandidátní listina podána politickou stranou, politickým hnutím nebo jejich koalicí. Volební strana SOS pro Český Těšín je sdružením politické strany Strana pro otevřenou společnost a nezávislých kandidátů, a v tomto případě zákon o volbách do zastupitelstev obcí neumožňuje zmocněnci kandidáty odvolat. V případě této volební strany existuje pouze jediná zákonná možnost, a to že se kandidatury vzdají sami její kandidáti," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Předseda Strany pro otevřenou společnost Stanislav Kolomazník informoval, že jeho strana si je po konzultacích s právníky vědoma toho, že nemůže nijak zabránit původním kandidátům do městského zastupitelstva, aby se znova ucházeli o hlasy voličů."

Autor: Ivana Gračková

Zdroj: https://www.mediafax.cz/politika/3137684-Volby-v-Ceskem-Tesine-se-budou-znova-konat-v-sobotu-8-ledna

SOS pro Český Těšín - oficiální stanovisko výkonného výboru Strany pro otevřenou společnost 

 Vydáno: 22.11.2010
  

Vedení Strany pro otevřenou společnost se dne 20. listopadu 2010 na svém zasedání v Praze rozhodlo reagovat na informace o zrušení platnosti voleb v Českém Těšíně v důsledku kupování hlasů voličů a dementovat zavádějící informace poškozující dobré jméno strany.
 
Strana pro otevřenou společnost nikdy neměla a nemá v Českém Těšíně základní organizaci a neregistruje v tomto městě ani žádného svého člena. Už vůbec pak není jejím členem pan Marian Kuś čelící obvinění z kupčení s hlasy voličů v říjnových komunálních volbách.
 
V Českém Těšíně jsme, stejně jako v roce 2006, pouze umožnili skupině aktivních nestraníků sestavit do komunálních voleb kandidátní listinu registrovanou pod Stranou pro otevřenou společnost, tak jako v mnoha jiných obcích a v souladu se svou politikou a snahou podpořit kandidaturu nestraníků.
 
Místopředsedkyně Strany pro otevřenou společnost Ing. Pavly Brady shledala důvěru v osobě paní Bc. Anny Kabotové, se kterou vedla jednání a následně poskytla nezávislým kandidátům souhlas pro vytvoření kandidátky s názvem SOS pro Český Těšín. Odpovědnost za jednotlivé osoby kandidátů nese v plné míře zmocněnec kandidátky a kandidáti samotní.
 
Dne 11. října, okamžitě poté, co se objevily na internetu první informace, že SOS pro Český Těšín nabízí za volební hlasy peníze, se Bc. Anna Kabotová proti takovým praktikám ohradila (viz prohlášení strany ze dne 11. 10. 2010) a místopředsedkyně Strany pro otevřenou společnost, Ing. Pavla Brady, podala tentýž den na Policii ČR trestní oznámení na neznámého pachatele za poškozování dobrého jména strany. Od takového chování jsme se vždy distancovali.
 
Strana pro otevřenou společnost již od svého založení v roce 1998 vždy vedla nestranickou politiku zdola, politiku pro občany, politiku nemanipulovanou stranickými aparáty. Tuto primárně nepolitickou politiku zděděnou z Občanského fóra strana nadále povede a bude dál hájit přístupy sociálního liberalismu, které se snaží rozvíjet jako pozůstatek Občanského hnutí, z jehož několika původních členů vzešla. Nezávislé kandidátky budeme i nadále podporovat.
 
Na základě vynesení rozsudku Krajským soudem v Ostravě dne 15. listopadu byly zrušeny výsledky voleb v Českém Těšíně a potvrzeno kupování hlasů ve prospěch kandidátky SOS pro Český Těšín. Podle nám dostupných informací máme důvodné podezření, že kupování hlasů organizovali přímo kandidáti SOS pro Český Těšín. Výkonný výbor Strany pro otevřenou společnost se proto rozhodl neumožnit kandidátům na kandidátce SOS pro Český Těšín znovu kandidovat v opakovaných volbách pod Stranou pro otevřenou společnost, jejíž jméno bylo poškozeno. Místopředsedkyně strany Ing. Pavla Brady byla pověřena k učinění patřičných kroků.
 
předseda Strany pro otevřenou společnost: Stanislav Kolomazník
 
místopředsedové:  Ing. Pavla Brady, Mgr. Markéta Puzrlová, Ing. Zbyněk Šmída, Ph.D., Mgr. Jiří Vávra
 
členové výkonného výboru: Luděk Dvořák, Ing. Roman Kopřiva, Jan Majzner, JUDr. Svatomír Mlčoch, Radomír Schikora, Marek Vávra

 

Zdroj: https://www.stranaos.cz/top-cr/sos-pro-cesky-tesin-oficialni-stanovisko-vykonneho-vyboru-strany-pro-otevrenou-spolecnost/9