Po jednání KS dne 7.2.

Video ČTK o jednání KS v Ostravě dne 7.2.2011 informuje:

Hlasy se v Českém Těšíně podle dnešního rozhodnutí senátu Krajského soudu v Ostravě během opakovaných obecních voleb v lednu masově nekupovaly. Údajně se prokázal jen jediný případ, který na celkový výsledek voleb neměl vliv. Soud tak žalobu, která hlasování kvůli ovlivňování voličů zpochybnila, zamítl. "Jsem přesvědčený, že došlo k masivnímu kupování. Volby jsou tak ovlivněny," řekl ČTK Lubomír Matěj, který žalobu za Hnutí pro Těšín a Stranu zelených podal.

Zdroj: ČTK/Ostrava, : https://www.ceskenoviny.cz/video/detail.php?id=166749

 Agentura ČTK informovala dne 7. 2. 2011

Ostrava - Opakované volby v Českém Těšíně na Karvinsku jsou platné. Senát Krajského soudu v Ostravě dnes postupně zamítl tři podané žaloby. Jednu pak už v pátek. Proti tomuto rozhodnutí není možný žádný opravný prostředek. Možné už je nyní jen podání stížnosti k Ústavnímu soudu v Brně. Zástupci dvou subjektů tuto možnost zvažují. To ale nebrání v tom, aby zvolené zastupitelstvo mohlo začít pracovat

"Už jsme z toho unavená. Ústavní stížnost ale zvážíme," řekla novinářům Anna Kabotová, dvojka na kandidátce SOS pro Český Těšín. Právě pro její stranu, kterou vedl kontroverzní podnikatel a spolupracovník StB Marian Kuś se měly hlasy v Českém Těšíně nakupovat jak v říjnových, tak i opakovaných lednových volbách. Kuś a jeho kolegové u soudu navrhovali zrušení opakovaného hlasování. Ústavní stížnost zvažuje i Lubomír Matěj, který podával žalobu za Hnutí pro Těšín a Stranu zelených. I on se domáhal zrušení hlasování. Soud ale žalobu zamítl

Dosavadní starosta Vít Slováček (KDU-ČSL) ČTK řekl, že na nejbližší možný termín svolá ustavující zasedání zastupitelstva. To by mělo zvolit i nové vedení. S podporou ODS se o post starosty bude ucházet právě Slováček. Obě strany mají v zastupitelstvu těsnou většinu. "Koaliční jednání byla dosud zmražena. Kostru nového vedení by měla tvořit KDU-ČSL a ODS. Budeme jednat i s dalšími o možném třetím členovi koalice," řekl.

K ostravskému krajskému soudu se dostaly celkem čtyři žaloby související s průběhem opakovaných voleb v Českém Těšíně. Hlasování se tam kvůli masivnímu kupčení s hlasy opakovalo 8. ledna. Část žalob se týkala účasti kandidátů kolem Kuśe. Podle názoru některých stran byli řádně odvoláni a voleb se neměli vůbec účastnit. To soud ale nepotvrdil a konstatoval, že všichni byli neodvolatelní. Žaloby proto zamítl.

Dvě žaloby se pak týkaly přímo opakovaného nakupování hlasů. Tento jev potvrdili i pracovníci nevládní organizace Transparency International. Podle nich se s hlasy kupčilo skrytěji a jeden hlas sál až 1500 korun. Hlasování proto zpochybnil za Hnutí pro Těšín a Stranu zelených Lubomír Matěj. Podle něj se nakupovalo ve prospěch SOS pro Český Těšín a ČSSD. Ve stejném duchu žalobu podával i Kuś. Ten ale tvrdil, že hlasy voličů nakupovala i ODS.

Soud zamítl obě tyto žaloby. Hlasy se v Českém Těšíně podle dnešního rozhodnutí senátu během opakovaných obecních voleb v lednu masově nekupovaly. Údajně se prokázal jen jediný případ, který na celkový výsledek voleb neměl vliv.

Hlasování z 8. ledna je tak platné. Zvrátit rozhodnutí krajského soudu nyní může jen Ústavní soud v Brně. Případné podání ústavní stížnosti ale nemá odkladný účinek a českotěšínské zastupitelstvo by se mělo sejít. Slováček předpokládá že je svolá v nejbližším možném termínu. Ustavující schůze by měla být přibližně za deset dnů.

Opakované volby do zastupitelstva v Českém Těšíně na Karvinsku vyhrála KDU-ČSL a bude mít sedm křesel ze 27. Druhá skončila ČSSD (šest mandátů), třetí SOS pro Český Těšín (pět mandátů). V podzimních volbách, jejichž opakování nařídil soud kvůli kupčení s hlasy voličů, přitom KDU-ČSL byla až třetí za ČSSD a SOS pro Český Těšín. Po původních volbách měla mít KDU-ČSL šest zastupitelů, ČSSD sedm a SOS pro Český Těšín šest. ODS bude mít v zastupitelstvu pět křesel, stejně jako po podzimních volbách. Do zastupitelstva se ještě dostali Nestraníci a KSČM, kteří budou mít po dvou zastupitelích. KSČM tak zůstala na stejném počtu, Nestraníci si o jedno křeslo polepšili.

Zdroj: https://regiony.impuls.cz/moravskoslezsky-kraj/zpravy/volby-v-ceskem-tesine-jsou-platne-soud-zamitl-vsechny-zaloby/592564

 

ihorozont dne 7.2. své čtenáře informuje:

Kandidátka Kuśe je platná, výsledky voleb platí

Český Těšín, Ostrava / Kandidátka SOS pro Český Těšín lídra Mariana Kuśe je platná a organizované, masivní kupování hlasů se tentokráte prokázat nepodařilo. Tak dopoledne rozhodl Krajský soud v Ostravě, který projednával dvě žaloby na druhé hlasování v rámci voleb do zastupitelstva v Českém Těšíně. Poobně dopadla i třetí žaloba strany SOS pro Český Těšín, která si stěžovala na ovlivnění voleb ze strany médií.

 

Soud nejprve zamítl společný návrh KDU-ČSL, ODS a Nezávislých, kteří se domáhali zneplatnění volebních výsledků pěti kandidátů SOS pro Český Těšín. Podle soudu nebylo možné kandidáty odvolat, protože jde o nezávislé kandidáty. Opíral se přitom i o stanovisko ministerstva vnitra.

„Bylo by spravedlivé, kdyby soud potvrdil, že kandidátka SOS pro Český Těšín měla být dle požadavku místopředsedkyně strany SOS zrušena. Bohužel, strůjce kupčení a manipulování výsledky voleb zůstává stále nepotrestán,“ okomentoval zamítavý rozsudek soudu starosta Vít Slováček.

Poté soud stejně smetl ze stolu žalobou Strany zelených a Hnutí pro Těšín, které kromě zneplatnění výsledků stejných kandidátu žádali zrušení lednového hlasování kvůli kupčení s hlasy. Soud však řekl, že na rozdíl od prvních říjnových voleb se nyní nepodařilo shromáždit dostatek důkazů o masivním kupčení. Nepomohlo ani svědectví nevládní organizace Transparency International, která opakované volby monitorovala. „Přinést důkazy, že se i ve druhém kole voleb masivně kupčilo s hlasy ve prospěch této strany, měla policie, která o problému dopředu věděla a mohla se na to připravit,“ míní starosta.


Více informací čtěte v úterním tištěném Horizontu

Autor: RD, iHorizont.cz

Zdroj: https://ihorizont.cz/c4583-kandidatka-kuse-je-platna-vysledky-voleb-plati.htm

Reportáž České televize dne 7.2.2011 očima Drahomíry Račákové:

Ostrava – Krajský soud v Ostravě dnes zamítl všechny žaloby na platnost opakovaných voleb v Českém Těšíně. Zástupci dvou subjektů ale ještě zvažují podání stížnosti k Ústavnímu soudu. Volby jsou ale platné a zvolené zastupitelstvo tak může začít pracovat. Podle soudu se nepotvrdilo, že by se hlasy během voleb masově nakupovaly. Údajně se prokázal jen jediný případ, který ale na celkový výsledek voleb neměl vliv. Kupčení nepotvrdila ani policie, soud nepřesvědčily ani závěry nevládní organizace Transparency International, která na průběh opakovaných voleb dohlížela. Soud dnes zamítl i žalobu lídra kandidátky SOS pro Český Těšín Mariana Kuše, který se domáhal opakování voleb. Cítil se poškozen mediální kampaní proti své straně po podzimních volbách.

Zdroj: https://www.ct24.cz/regionalni/severni-morava-a-slezsko/114726-volby-v-c-tesine-jsou-platne-soud-zamitl-vsechny-zaloby/