O volby v Českém Těšíně se zajímal i týdeník REFLEX


 

Dění v Českém Těšíně po podzimních komunálních volbách velmi výstižně charakterizoval (první) článek zveřejněný ve společenském týdeníku REFLEX č. 44-10 na str. 6-9. Události totiž pojmenoval naprosto trefně a přitom na relativně malém prostoru. Doslechli jsme se, že v Českém Těšíně uvedené periodikum nebylo po volbách k dostání, snad měly být všechny výtisky záměrně skoupeny. Proto jsme se rozhodli v souladu s § 31 odst. 1 písm. a), odst. 2 autorského zákona uvedený článek, včetně připojené fotomontáže přetisknout pro všechny ty, kteří s ním dosud neměli možnost se seznámit. Autorem textu je Petr Holec a autorem fotomontáže Blanka Turková. Děkujeme týdeníku Reflex za projevený zájem o naše město a události s ním spojené a prosíme, aby se o zdejší dění při opakovaném hlasování znovu zajímal. Nezbývá než věřit, že jeho chmurné vyhlídky nebudou pro tentokrát naplněny.


 

Článek byl na str. 3 vydání uvozen z úst šéfredaktora týdeníku Pavla Šafra touto větou:

 

„Každé popření a poplivání principů demokracie, jako je třeba zvrácení výsledků voleb intrikami či placení lidem za hlasy (viz první článek tohoto čísla), jsou cestou k novým Hitlerům. Budou vypadat jinak než Adolf, ale mohou to být také velcí sekáči.“

 

 

Citace z Reflexu:

 

KUPTE SI HLASY

PODVODY PŘI HLASOVÁNÍ FENOMÉN LETOŠNÍCH VOLEB

Komunální volby postihly mnohé machinace. Nic se ale nevyrovná tomu, co měl v Českém Těšíně spáchat jeho bývalý místostarosta za ČSSD a komunistický rozvědčík Marian Kuš, zvaný Kuzmo. Místní boháč si měl přímo nakoupit tolik hlasů, že jeho strana s ironickým názvem SOS PRO ČESKÝ TĚŠÍN málem vyhrála volby.


 

„JE TO SLOŽITÝ PROBLÉM a někdo už musí rozhodnout, co je možné,“ říká mi naštvaně ve své kanceláři současný těšínský místostarosta Stanislav Folwarczny, jehož ODS skončila ve volbách až čtvrtá. „Co se stane příště? Podobný model se může zopakovat i jinde. Skvěle totiž funguje."


 

„Příště?" usmívá se mluvčí radnice Dorota Havlíková. „Příště můžeme rovnou udělat veřejnou dražbu. Zvlášť když ministerstvo vnitra oficiálně prohlásí, že se jedná pouze o morální problém a není třeba měnit zákony."


 

Havlíková mi podává místní týdeník Horizont, jenž cituje mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepku. Podle něj není třeba mě nit volební zákony, které explicitně nakupování hlasů nezakazují. „Domníváme se, že je to spíš otázka politické kultury a vyspělosti," říká Řepka.

V tom případě by vláda měla ve stavu legislativní nouze schválit nejen škrty, ale i zákon, že jsme politicky nekulturní a nevyspělí. Brzy bychom se totiž mohli divit, kdo nám za pár stovek vládne.


 


 

PŘIJĎ MEZI NÁS


 

„Už před volbami jsme měli signály, že určité politické uskupení nakupuje hlasy," říká Folwarczny.

 

Vše mělo proběhnout sofistikovaně, přinejmenším v někdejší metropoli pašované kořalky. SOS pro Český Těšín s Kusem coby volebním lídrem do zastupitelstva i Senátu se po čtyřech letech v ilegalitě zjevila těsně před volbami. Projekt jednoho muže a jeho klanu ušetřil voliče klasické předvolební kampaně: vystačila si s plakátem s nevinným sloganem „Stop zadlužování města", na němž se nazvala „stranou pro otevřenou společnost".


 

Snad šlo o další Kušovu metaforu, jichž je holohlavý sympaťák plný: přes internet se mohl přihlásit každý, kdo chtěl zpeněžit své základní demokratické právo právo volit. Místo připálené klobásy, laciného piva a playbacku Michala Davida za něj dostal 300 korun. Plus další dvě stovky za někoho dalšího, v podstatě princip albánského letadla. Vzpomenete-li si ještě na nekonečnou předvolební agónii za stovky vyhozených miliónů, jistě krok vpřed.


 


 

ALBÁNSKÝ SYSTÉM

 

Systém měl fungovat následovně: buď jste se přihlásili na mobilní číslo inzerované na webu, nebo vás ulovili najatí naháněči; ti inkasovali za každý hlas 500 korun. Řečí ekonomů vyhmátla SOS pro Český Těšín volnou díru na trhu, něco jako Lady GaGa.

 

Poptávka prý dokonce přesáhla nabídku: naháněči i uplacenými voliči se rádi stávali mladí i staří, Romové i bezdomovci. K urnám přišla většina sídliště, kde o volbách nikdy předtím neslyšeli. Hlásili se i středoškoláci, kteří si z jinak nudných voleb udělali brigádu. Agitovalo se i po hospodách a barech.

 

„Někteří byli naštvaní, že to nestihli. Bývalá sousedka důchodkyně mi řekla, že je jí úplně jedno, kdo sedí na radnici. Její důchod to prý nezvýší," vysvětluje motivaci lidí Havlíková. „Lidé si myslí, že jejich hlas nic nezmění:“


 


 

NAVAL PRACHY!


 

O volebním víkendu v Těšíně uhodil velký kulový blesk. Auta i taxíky po městě svážely nakoupené voliče, kteří do uren házeli předem a stejně vyplněné volební archy, zatímco ven vynášeli nové, prázdné. Mnozí z nich se dožadovali výplaty ještě ve volebních místnostech, jiní svůj hlas omylem nabízeli volebním komisím. Někde měla stát venku auta se staženými okénky, z nichž se hned vyplácelo.


 

Musela to být hotová volební nirvána, přinejmenším podle zápisů těšínských volebních komisí. „Kde dostanu ty prachy?" ptal se například v jedné volební místnosti jistý Lukáš Ferko. „Kde tady dostanu na to pivo?" slyšela členka jiné komise. Jinde museli vykázat zpoza plenty „muže tmavší pleti", jenž se sám pasoval na strážce demokracie a voličům až moc aktivně pomáhal s výběrem správné strany.


 

Byl to tak fenomenální úspěch, že ho teď šetří policie. Když totiž v Těšíně vše sečetli, získala SOS pro Český Těšín přes 19 procent hlasů jen o dvě procenta méně než vítězná ČSSD! To vše mělo Kuse přijít na nějaké dva milióny, pro muže jeho formátu pakatel. Většina politických stran s ním proto odmítla spolupracovat. Místní právník Marek Ježek, kandidát Nestraníků, shromažďuje podněty lidí, svědků. Zatím jich má asi patnáct, ve městě prý panuje strach.

Jednotlivci si neuvědomují, jaký důsledek má takové jednání na celek," říká Ježek o uplacených volbách.


 


 

STARÝ DOBRÝ ROZVĚDČÍK


 

Těšínské volby smrdí Balkánem, přinejmenším z Prahy. Ve skutečnosti se však jedná o návrat ke kořenům. Rozdělené město na česko-polské hranici, odkud mimochodem pochází Radovan Krejčíř, se odjakživa řídí vlastními pravidly. První zastupitelstvo se kdysi sešlo v hospodě nad kulečníkovým stolem a místní polistopadová politická i podnikatelská elita začínala na tzv. Mexiko placu, trhu s pašovanou kořalkou.


 

Viz situace před volbami v roce 2006. Po sedmi letech panování tehdy padl sociálně demokratický starosta Jindřich Sznapka, když jej z korupce usvědčil soud. Lihobaron z Mexiko placu chtěl pár měsíců předtím uplatit politickou konkurenci, k čemuž si vybral osobité místo: výtah. Před dvěma ženami z občanského sdružení Těšínské zrcadlo v něm otevřel kufřík se sto tisíci a pistolí. „Udělejte si hezkého Mikuláše," pustil na ně svůj šarm.


 

A žádným panicem není ani Kuš, jenž volební podfuk popírá stejně jako všechny předešlé. Záludně se vrací jako bumerang, když jej nejméně čekáte. I on nadělal první velké peníze na Mexiko placu a dnes mu patří půlka města. Bývalý rozvědčík se za komunistů nejdřív infiltroval mezi věřící, poté po Listopadu do komunální politiky a nakonec usedl až v ústředním výkonném výboru ČSSD. Za jeho místostarostování Těšín zprivatizoval nejvíc bytů, i to šetřila policie.


 

Před krajskými volbami v roce 2004 Kuš padl kvůli falešnému lustračnímu osvědčení. Už v roce 2006 se ale vrátil, byť zatáčkou; bez jeho jména na kandidátce šla tehdy SOS pro Český Těšín do místních voleb s příslibem akvaparku a bezplatného chlastu ve vybraných hospodách. Neuspěla a na čtyři roky zmizela. Nyní se lidem znovu připomněla, když si údajně málem koupila radnici.


 

KOMPENZACE RENTY


 

„Mnozí lidé si mysleli, že nedělají nic špatného," věří Folwarczny.


 

Podle něj může za volební manipulací být chuť na nezprivatizovaný městský majetek, především teplárenství. Jestli má o lidech pravdu, měli bychom vážně uvažovat o jiném konceptu než demokracii. Třeba si opravdu zasloužíme někoho jako Jiří Paroubek, kdo nás ušetří záludností demokratických dilemat a spolu s Jaroslavem Tvrdíkem a fenkou Tončou nás provedou životem.


 

Prodat volební hlas lidem jako Kuš je principiálně stejný zločin jako odevzdat pas balkánským kuplířům. Jednou ráno se probudíte a nezbývá vám ani naděje.