Zprávy z tisku a masmédií

Reportáž Kabelové televize Třinec, Těšínské minuty dne 16.11.2010

https://tesin.cz/images/0001120.wmv

Horizont, 15.11.2010 zveřelnil na svém serveru iHorizont.cz:

"Svědci při jednání krajského soudu potvrdili, že dostali za hlas zaplaceno.

Volby v Českém Těšíně se budou opakovat.

Hlavní aktér. Marian Kuś velmi ochotně odpovídal na otázky novinářů.
Hlavní aktér. Marian Kuś velmi ochotně odpovídal na otázky novinářů.
FOTO | Dorota Havlíková
Soudce Jiří Gottwald ale zároveň řekl, že není důvod rušit volby jako celek, ale pouze se zopakuje hlasování. „Znamená to, že se ve všech volebních okrscích bude opět hlasovat, na hlasovacích lístcích budou původní kandidátky a volit se bude pouze jeden den od 7 do 22 hodin,“ vysvětlil soudce. Dodal, že ministerstvo vnitra má nyní 30 dní od písemného vyhotovení rozsudku na to, aby vyhlásilo nový termín voleb.

„Bylo prokázáno, že došlo k podplacení voličů pro jednu konkrétní stranu SOS Pro Český Těšín, jinak by tito voliči ani k volbám nešli. Nepodařilo se ovšem prokázat, že by tuto akci přímo organizovali kandidáti této strany,“ řekl ve své závěrečné řeči soudce Gottwald.

Právník žalujících subjektů Marek Ježek byl s verdiktem soudu spokojený. „Rozsudek jsem očekával a nyní záleží na celé veřejnosti a protikorupční policii, aby zajistili řádný průběh nových voleb,“ řekl.

Více čtěte v úterním tištěném Horizontu
"

Zdroj: https://www.ihorizont.cz/c4257-volby-v-ceskem-tesine-se-budou-opakovat.htm

Zpráva ČTK ze dne 15.11.2010 :

"Soud po dnešním jednání přímo v České Těšíně dospěl k názoru, že se ve městě opravdu s hlasy kupčilo. Za hlas pro stranu SOS pro Český Těšín, kterou ve volbách vedl Marián Kuś, dostávali voliči z řad bezdomovců či Romů podle svědků odměnu ve výši od 300 do 700 korun. Kuś je vedený na seznamech ministerstva vnitra jako bývalý spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti. On však spolupráci popírá.

Krajský soud Ostrava začal 15. listopadu projednávat v budově radnice v Českém Těšíně stížnost některých českotěšínských stran na průběh tamních komunálních voleb. Na snímku uprostřed je Marian Kuś, lídr strany SOS pro Český Těšín, která údajně nabízela voličům peníze za hlasy při volbách.

"Soud konstatoval, že jednoznačně docházelo k nakupování hlasů voličů. Bylo to tak masivní, že to narušilo průběh voleb," řekla Havlíková a dodala, že podle dnešního rozhodnutí soudu je také jasné, že se hlasy kupovaly ve prospěch SOS pro Český Těšín. "Neprokázalo se ale, že by tuto činnost organizovala přímo tato strana," tvrdí. Dodala, že soud navíc nezpochybnil celý proces voleb. "Opakovat se bude jen hlasování," vysvětlila.

Kdy se budou volby ve městě opakovat, zatím není jasné. Po vyhotovení písemné verze soudního verdiktu bude mít ministerstvo vnitra 30 dnů na vyhlášení termínu nových voleb. "Město bude do té doby fungovat v provizoriu pod vedením minulé městské rady," řekla Havlíková.

Starosta města Vít Slováček (KDU-ČSL) rozhodnutí uvítal. "Soud potvrdil, že k masivnímu kupování hlasů ve prospěch jednoho volebního subjektu došlo a došlo tak k zásadnímu ovlivnění výsledku voleb v neprospěch stran a hnutí, které doposud pracovaly v zastupitelstvu," uvedl. Dodal, že do budoucna je ale třeba zajistit průběh voleb tak, aby se kupčení neopakovalo. "Touto otázkou by se mělo zabývat ministerstvo vnitra. Po zkušenostech z průběhu těchto voleb je zřejmé, že není v silách strážníků nebo řadových policistů tomuto zabránit," řekl Slováček.

Krajský soud Ostrava začal 15. listopadu projednávat v budově radnice v Českém Těšíně stížnost některých českotěšínských stran na průběh tamních komunálních voleb. Uprostřed je starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Obchodování s hlasy dnes během projednávání kauzy potvrdilo hned několik svědků. Jednak lidé, kteří viděli přímo předávání peněz, pak ti, kteří nabídku dostali a odmítli, a také ti, kteří se nechali zlákat. Kuś ale vše odmítl. "Je to celé nesmysl. U nás není možné koupit něčí hlas. Máme tajnou volbu," řekl s tím, že on a ani jeho spolupracovníci nikomu za hlas neplatili. Kuśovi loni soud uložil stotisícovou pokutu za padělání lustračního osvědčení.

Bezdomovec Miroslav Nytra vypověděl, že za hlas obdržel 700 korun. Nabídku dostal už týden před volbami. "Navštívili nás v azylovém domě. Nabídli peníze a uvedli, kam máme přijít," řekl svědek ČTK. Dodal, že na smluvené místo přišlo celkem 40 lidí. "Postupně nás rozváželi do volebních místností. Čekal jsem tam dvě hodiny, než jsem přišel na řadu," řekl. Ve volební místnosti si vyzvedl hlasovací lístek a s ním pak vyšel ven, kde si jej nechal vyplnit, popsal situaci.

Krajský soud Ostrava začal 15. listopadu projednávat v budově radnice v Českém Těšíně stížnost některých českotěšínských stran na průběh tamních komunálních voleb. Před zahájením rozdávala zapisovatelka podle seznamu nahlášeným účastníkům a novinářům vstupenky do jednacího sálu.

"Pak jsem se k urně vrátil a lístek tam hodil. Za to jsem pak dostal 700 korun," řekl. Dodal, že běžně k volbám nechodí. "Letos jsem šel. Hlavně kvůli těm penězům," přiznal. Podle dalšího svědka volilo za peníze víc než 100 lidí.

Soudce senátu ostravského krajského soudu uvedl, že se na sociální síti Facebook objevil leták neznámého autora, který sliboval finanční odměnu za důvěru. "Peníze, které jiní utrácejí za nákladnou volební kampaň, dáme přímo vám," uvádělo se v letáku. Členové volebních komisí si všimli, že auta taxislužby přivážejí voliče hromadně. Navíc jim bylo podezřelé, že volební lístky vyplnil hromadně jeden člověk. Vycházeli ze způsobu vyplnění a rukopisu. Další voliči si podle členů stěžovali, že jim bylo nabídnuto 500 korun za zvolení Kuśovy strany.

Stížnost na průběh komunálních voleb v Českém Těšíně podaly společně tři politické subjekty. Ve městě se podle nich kupovaly hlasy voličů. Zástupci radnice již dříve upozornili na to, že za skupováním hlasů stojí strana SOS pro Český Těšín. Strany tvrdí, že volby nebyly regulérní, a požadují jejich opakování. SOS pro Český Těšín skončila ve volbách za ČSSD na druhém místě s 19 procenty hlasů a získala ve 27členném zastupitelstvu šest mandátů.

Český Těšín je čtvrtou obcí, kde se kvůli kupování hlasů a svážení voličů musí opakovat komunální volby. Z podobných důvodů se volby zopakují i v jednom z okrsků v Roudnici nad Labem, v Krupce na Teplicku i v Jirkově na Chomutovsku. Před čtyřmi lety se kvůli rozhodnutí soudu konaly opakované komunální volby v šesti obcích nebo městských částí. Rozhodovalo se o složení sedmi radnic, voliči z jednoho okrsku v brněnském Králově Poli vybírali místní i městské zastupitelstvo.

Největším z měst byl Havířov na Karvinsku - některé volební komise zde započítávaly hlasy pro zastřeleného náměstka primátorky Martina Balšána na kandidátce ČSSD. Znovu se volilo například také v mosteckém sídlišti Chanov, kde podle soudu vítězné Sdružení Mostečané Mostu během voleb porušilo zákaz volební agitace.

Naopak v Praze sice městský soud zrušil platnost voleb v jednom z volebních obvodů Prahy 4 a v dalším obvodu Prahy 10, kde okrskové komise špatně sečetly hlasy v neprospěch ČSSD, nové volby se zde však nekonaly. Ústavní soud nakonec rozhodl, že stačí nový přepočet hlasů a nové rozdělení křesel v zastupitelstvech."

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/volby-v-c-tesine-a-casti-roudnice-se-budou-opakovat/556717

Český rozhlas dne 15.11.2010 zaznamenal:

"Volby v Českém Těšíně se kvůli kupování hlasů musí opakovat

Volby v Českém Těšíně se budou opakovat. Rozhodl o tom senát Krajského soudu v Ostravě, který přímo v budově radnice řešil kupčení s hlasy při komunálních volbách. Soudci prohlásili, že hlasování bylo neplatné a uplácení odporuje smyslu voleb.

Podle soudců kupčení jednoznačně pomohlo sdružení SOS pro Český Těšín. Nepodařilo se jim ale prokázat, že právě toto uskupení uplácení voličů organizovalo.

Audio

K verdiktu o neplatnosti voleb v Českém Těšíně se pro Ozvěny dne vyjádřili lídr sdružení SOS pro Český Těšín Marian Kuš a starosta města Vít Slováček (KDU-ČSL) :

Lídr sdružení Marian Kuš odmítá, že by dělali něco protiprávního. „U nás jsou volby zcela demokratické a tajné. Díky tomu, že jsou tajné, tak tyto machinace jsou naprosto vyloučené,“ tvrdí Kuš.

Jedním z důkazů bylo svědectví předsedů okrskových komisí, kteří dosvědčili, že lidé nosili za planetu už předem označené lístky. Jak se později ukázalo, vyplněné byly jednou rukou.

Řada svědků potvrdila, že v kupčení s hlasy bylo zapletené právě sdružení SOS pro Český Těšín. „Přišli k nám a vypsali nějaké lístky, že když dáme hlas, dostaneme za to peníze. My jsme šli a dali jsme to dovnitř,“ řekl jeden z svědků.

Hlasování se bude opakovat v celém městě, které má téměř 26.000 obyvatel. Starosta Vít Slováček (KDU-ČSL) rozhodnutí soudu uvítal, má ale strach, že uplácení voličů se bude dít i při opakovaných volbách.

„Je to otázka i směrem k zákonodárcům, aby volební zákon, který určuje pravidla, byl natolik striktní, aby nemohlo dojít k různým výkladům. Víme, že rozhodnutí některých krajských soudů, které rozhodovaly před Českým Těšínem, jakoby nepřímo potvrdily, že kupování hlasů není v rozporu se zákonem, proto jsme celkem spokojeni, že krajský soud vydal tento verdikt,“ uvedl Slováček."

autoři: Andrea Čánová, Martin Hromádka (dka)  15. 11. 2010 v 19.33

Zdroj: https://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/volby-v-ceskem-tesine-se-kvuli-kupovani-hlasu-musi-opakovat--810885

MF Dnes na portálu iDnes.cz, 15.11.2010 napsala:

"Volby v Českém Těšíně neplatí a lidé půjdou k urnám znovu. Rozhodl tak soud, který usedl přímo v budově českotěšínské radnice. Soudci volby zrušili, protože se prokázalo, že ve městě došlo k hromadnému nakupování hlasů.

"Soud vyhlásil neplatnost voleb. Nicméně rozhodl, že není důvod řešit volby jako celek, pouze se zopakuje hlasování," řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. "Platí všechny kandidátky, jen se bude znovu hlasovat," upřesnila mluvčí.

Soud prokázal, že ve městě došlo před volbami a během nich v hojné míře k podplácení voličů, kteří by často jinak k volbám vůbec nešli. Byli to například bezdomovci a obyvatelé azylového domu.

Podařilo se prokázat, že se nakupování hlasů dělo ve prospěch strany SOS pro Český těšín vedené Marianem Kuśem. Nepodařilo se ale prokázal, že by skupování hlasů SOS pro Český Těšín organizovala sama.

Na radnici panuje obava, že pokud se volby zopakují, policie nedokáže zabránit opětovnému skupování hlasů. "Obáváme se toho, že volby by se mohly opakovat do nekonečna," podotkla Dorota Havlíková.

Kuś: Když najdeme právníka, podáme ústavní stížnost

"Nechci kritizovat soud. Samozřejmě, že teď podáme ústavní stížnost," řekl Kuś MF DNES. Vzápětí ale upřesnil, že ústavní stížnost zatím jen zvažuje. "Podáme ji, pokud najdeme dobrého právníka. Pokud ho nenajdeme, nepodáme ji," dodal.

Žalobci podle Kuśe měli naprosto nedůvěryhodné svědky. "Jednoho z nich se nám během hodiny podařilo usvědčit z křivé výpovědi," uvedl lídr SOS pro Český Těšín a někdejší těšínský zastupitel, který má za sebou řadu kontroverzních kauz. Před krajskými volbami v roce 2004 například předložil padělané lustrační osvědčení, za což mu soud udělil stotisícovou pokutu.

Volební kampaň před opakovanými volbami bude podle něj podle něj šťavnatější než před řádným termínem voleb. "Podařilo se nám zjistit některé prohřešky radnice, které chceme výrazně medializovat," uvedl.

Termín nových voleb stanoví ministerstvo vnitra do třiceti dnů od obdržení rozsudku."

Zdroj: https://ostrava.idnes.cz/soud-zrusil-kvuli-nakupovani-hlasu-volby-v-ceskem-tesine-pme-/ostrava-zpravy.asp?c=A101115_161227_ostrava-zpravy_sot