prohlášení z 12. ledna 2011

NESOUHLASÍME S MANIPULACÍ VOLEB V ČESKÉM TĚŠÍNĚ
 

Oficiální stanovisko Koalice Hnutí pro Těšín a Strany zelených k výsledku opakovaného hlasování ve volbách do městského zastupitelstva v Českém Těšíně.

 

Koalice Hnutí pro Těšín a Strana zelených na základě indicií a svědectví, které pocházejí z vlastních zdrojů, z médií a informací TIC, konstatuje, že hlasování v Českém Těšíně bylo opět zásadně manipulováno kupčením s hlasy.

 

Strana SOS prostřednictvím Pavly Brady odvolala celou kandidátní listinu Sdružení SOS pro Těšín a nezávislých kandidátů, ale vedení města tuto kandidátku nestáhlo s ohledem na rozporuplný výklad volebního zákona. Chceme, aby v tomto případě rozhodl soud a určil nesprávnost rozhodnutí Města Český Těšín, které připustilo kandidátku Sdružení SOS pro Český Těšín a nezávislých kandidátů k volbám. V případě, že měla být kandidátka stažena, bude nutné volby opakovat potřetí, ale tentokrát již bez Sdružení SOS pro Těšín a nezávislých kandidátů a tedy s jistou nadějí, že budou volby regulérní.

 

Uvědomujeme si, že voliči Českého Těšína jsou již celou situací kolem voleb znechuceni a další volby si většinou nepřejí. Nicméně i přesto jsme nuceni zvažovat také napadení voleb z důvodů opětovného kupčení s hlasy, protože míra manipulace je dle našeho názoru srovnatelná s tou v prvním kole voleb. Vidíme, že stát neumí účinně zabránit opakovanému nakupování hlasů. V této souvislosti nás mrzí nejednoznačná prohlášení politiků a jejich neochota navrhnout změnu volebního zákona. Chceme jasnou deklaraci ze strany vlády, že je pro ně prioritou do budoucna nastavit takové mechanismy, které kupčení s hlasy zamezí.

 

Vzhledem ke všem výše uvedeným skutečnostem a k tomu, že státní správa v současné době není schopna zajistit regulérnost hlasování, iniciujeme vznik Petice za změnu volebního zákona.